T.C. Vatandaşı Adayların Lisansüstü İkinci Öğretim (Tezsiz) Programları Başvuruları

Üniversitemiz Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne “İTÜ Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği”ne ve “İTÜ Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği Senato Esasları”na göre 2024-2025 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde aşağıda belirtilen Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına öğrenci alınacaktır.

 

Lisansüstü Önkayıtları ve Gerekli Belgeler

Önkayıt: 23 Mayıs 2024 (saat 17:00 ye kadar) tarihine kadar https://www.sis.itu.edu.tr/onkayitlar/luikinciogretim-tc/basvuru/ adresinden ön kayıt yapılması ve başvurunun tamamlanması gerekmektedir. Ön kayıt işlemi, belgelerin sisteme nasıl ekleneceği ve referans verme işleminin nasıl yapılacağı konusunda yukarıda belirtilen web adresinde açıklama yapılmıştır.

Kontenjanlar ve Başvuru Koşulları

Kontenjanlar ve başvuru şartları için tıklayınız.

Önkayıt Esnasında PDF Formatında Sisteme Eklenmesi Gereken Belgeler;

Başvuru sırasında sisteme yüklenecek fotoğraf vesikalık formatta olmalıdır.

 1. Mezun olduğu/olacağı tüm Yüksek Öğretim Kurumlarından alınmış olan Lisans derslerini ve notlarını gösterir belgeler (transkript) (transkriptin imzalı ve mühürlü olması gerekmektedir)(e-devletten alınan barkotlu transkriptler de kabul edilir)
 2. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), GRE veya GMAT sınav sonuç belgelerinden biri (ALES, GRE ve GMAT belgelerinin geçerlilik süresi 5 yıldır.)
  2.Öğretim (Tezsiz) bazı programlarda ALES koşulu yoktur. Bunun için programların Önkoşulları bölümünden bilgi alabilirsiniz.
 3. Yüksek Lisans başvurularında dil belgesi zorunlu belge değildir. Geçerli dil belgesi olmadığı halde programa kabul alan öğrenciler kesin kayıtlarını yaptırabilir ancak hiçbir şekilde ders alamazlar. (Programların yabancı dil şartı olup olmadığı Ön Koşullar kısmından bakabilirsiniz.)
 4. İngilizce yeterliliğini gösterir ve İTÜ Senatosu tarafından kabul edileceği belirtilmiş belgelerden biri. (Programların yabancı dil şartı olup olmadığı Ön Koşullar kısmından bakabilirsiniz.)
  İTÜ Senatosu tarafından kabul edilen Geçerli İngilizce Sınavlar ve Minimum Puanları için tıklayınız.
  Sisteme dil belgesi olarak TOEFL IBT internet çıktısı yükleyen öğrenciler, internet sayfasında yer alan (view order menüsünde) konfirmasyon mailinin görütüsünüde sonuç ile beraber sisteme yüklemelidir.
 5. Niyet Mektubu (öğrencinin lisansüstü eğitimden beklentileri ve çalışmak istediği alan hakkında)(tercih sayısı kadar niyet mektubu yüklenebilecektir)
 6. Referans mektubu minimum 2 adet (1 tanesinin mutlaka akademik olması gerekmekte) ( Başvuru tamamlandıktan sonra referans sekmesinden kimleri referans göstermek istiyorsanız tercih seçip referans verecek kişinin mailini sisteme giriyorsunuz. Bu kişiye sistem tarafından bir link gönderiliyor ve bu linkten giriş yapıp referans formunu dolduruyor, onaylayıp tekrar sisteme geri gönderiyor. referans mektubunun aday tarafından sisteme yüklemesi durumu söz konusu değildir)
 7. CV (Özgeçmiş)

İTÜ İngilizce Yeterlilik Başvurusu

İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı başvurusu ve sınav hakkında bilgi https://www.sis.itu.edu.tr/onkayitlar/english_exam/ sayfasında ilan edilmiştir.
Sınav tarihleri için İngilizce Hazırlık Akademik Takvimini kontrol ediniz.

Açıklamalar

Önemli Not: Ön koşullarda yer alan mezun olunan bölüm ile ilgili kısım başvuran aday tarafından dikkate alınmalıdır. Adayların başvurdukları programa kabul edilmemeleri halinde (mezun olunan programla ilgili olarak) sorumluluk öğrenciye aittir. Kontenjanlar doldurulmak zorunda değildir.

NOT 1: ALES, GRE, GMAT ve not ortalamalarının başarı alt sınırları program bazında değişebilir. Programlarla ilgili ön koşullar ve kontenjanlar için tıklayınız.

NOT 2: Mülakat bilgilerine https://www.sis.itu.edu.tr/onkayitlar/luikinciogretim-tc/program-mulakat-bilgileri adresinden ulaşılabilir.

NOT 3: Belgeler mühürlü, kaşeli ve imzalı yada elektronik imzalı olması gerekir. Ayrıca barkodlu veya doğrulama kodlu belgeler de kabul edilecektir.

NOT 4: Geçerli belge yüklemeyen adayların başvurusu ret edilecektir.

NOT 5: Ön kaydınızın onaylandığına dair Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından onay maili geldikten sonra tercih sayınızda (ekleme, çıkarma,değiştirme), tercih sıranızda veya sisteme girdiğiniz herhangi bir bilgide kesinlikle değişiklik yapılamaz.

Programlar Hakkında Detaylı Bilgilere İlgili Enstitülerin Web Sayfalarından Ulaşılabilir.
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü : https://www.lee.itu.edu.tr/