Türkiye’de öğrenci olarak bulunan tüm uluslararası öğrenciler, öğrencilik süresi boyunca ikamet izni almak zorundadır. Öğrenci İkamet İzni başvuru süreci adımlarını aşağıda görebilirsiniz:

1. Adım: İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün ilgili web sayfasından (https://e-ikamet.goc.gov.tr/), başvuru formu oluşturulmalıdır. Başvuru formunuz üzerinde gerekli dokümanları teslim edeceğiniz randevu tarihi ve randevu yeri bulunmaktadır. Ayrıca formunuzu tamamladığınızda Göç İdaresi Başkanlığı tarafından randevu detaylarınız sizlere iletilecektir.

2. Adım: Aşağıda detaylarını görebileceğiniz diğer belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Belgelerin neler olduğu ve nasıl hazırlamanız gerektiği hakkında bilgileri lütfen dikkatle okuyunuz.

3. Adım: Tüm belgeleriniz hazır olduğunda, randevu tarihinizden bir gün öncesinde, İTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nda bulunan Uluslararası Öğrenci Ofisi’ne gelerek belgelerinizi onaylatmanız gerekmektedir. Belge kontrolü için Ofisimize, hafta içi saat 10.00-12.30 / 13.30-15.00 saatleri arasında gelebilirsiniz. Ofisimizin onayı olmadan lütfen belge teslimi için randevunuza gitmeyiniz.

4. Adım: Ofisimizce onaylanan belgelerinizi, randevu tarih ve saatinde, ilgili randevu yerine teslim edebilirsiniz.

Önemli Notlar:

Belge teslimleri ofisimize yapılmayacaktır. Ofisimiz yalnızca belgelerinizin kontrolü ve onayından sorumludur.

Belge kontrolü amacıyla Ofisimize gelirken lütfen belgelerinizin eksiksiz olduğundan ve aşağıdaki sırada olduğundan emin olunuz.

Sorularınız için intstudents@itu.edu.tr email adresi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Öğrenci Ofisi

Öğrenci İkamet İzni Başvurusu için Gerekli Evrakların Öğrenci Tarafından Toplanması

  • Internet üzerinden https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden yasal sure içerisinde İkamet İzni Öğrenci Kayıt Formu başvuru formu doldurulduktan sonra çıktısının alınması gerekmektedir.
  • Online başvuru formuna başlamadan önce kullandığını bilgisayarda Biyometrik fotoğrafınızın bir dijital kopyasının olduğundan emin olunuz.
  • Eğer ilk kez ikamet izni başvurusu yapıyorsanız lütfen formu doldurmak için bu video'dan yardım alınız
  • Eğer Uzatma ikamet izni başvurusu yapıyorsanız lütfen formu doldurmak için bu video'dan yardım alınız
  • Eğer öğrenci ikamet izni dışında herhangi bir ikametiniz varsa lütfen "Ikamet izni geçiş başvurusu yapıyorum" seçeneğine tıklayınız.

  - Online başvuru formuna ilişkin önemli açıklamalar!
  • DİKKAT! Öğrenci ikametine başvuru yapacak öğrencilerimizin kısıtlı mahallelerde ikamet etmemeleri gerekmektedir. Aksi taktirde yapılacak olan başvurular reddedilecektir. Kısıtlı mahalleleri görmek için linke tıklayınız.
  • Online başvuru formunun 6.sayfasında bulunan İmza - Signature alanını imzalayınız.
  • Bu başvuru formu sonunda alınacak olan randevu bilgilerinde yer alan başvuru formunun üstünde yazan randevu yeri ve saati bilgisini dikkate almayınız . Evraklarınızı Göç idaresine postalamayınız veya teslim etmeyiniz. Göç idaresi tarafından kabul edilmeyecektir. Öğrenci ikamet izni başvurunuzu sadece Öğrenci İsleri Daire Başkanlığına yapabilirsiniz. Göç İdaresi tarafından randevu tarihi ile ilgili gönderilen mailleri dikkate almayınız.
  • İkamet izni başvuru yaparken kalıcı olarak oturduğunuz adresiniz yok ise İTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının adresini kullanabilirsiniz. Üniversitemizin adresi; Reşitpaşa Mah. Katar Cad. No:2/1 Sarıyer/ İstanbul. İkamet izni başvurunuz onaylandığında kartınızı İTÜ Öğrenci İşleri DaireBaşkanlığından temin edebilirsiniz.

  - Online başvuru formunda sigorta eşleşme hatası alıyor iseniz;
  • Bu durumda öncelikli olarak ilgili sigorta şirketinizle iletişim kurarak poliçe numarası/sigorta şirketi ismi/yenileme numarası/ başlangıç- bitiş tarihi bilgilerini temin ederek bu bilgilerle veri girişi yapmanız gerekmektedir . Ayrıca Sigorta poliçesinde yenileme numarası yazmaması halinde yabancı o sigorta şirketinden ilk defa sigorta yaptırmışsa yenileme numarasını 0 olarak ikinci defa yaptırmışsa yenileme numarasını 1 olarak, üçüncü defa yaptırmış ise yenileme numarasını 2 olarak girmelidir. Ayrıca poliçede yer alan harflerle değil sadece sayı ile giriş denenmelidir. Detaylı bilgi için sigorta şirketiniz ile görüşmeniz gerekmektedir*

  - Online başvuru formunda pasaport eşleşmeme hatası alıyorum ne yapabilirim?
  • Türkiye’ye giriş yaptığınız pasaport türü bilgisini(Hususi, Umuma mahsus, Diplomatik teyidi sağlanmalı) girmeniz gerekmektedir. Özel bir durumunuz neticesinde edinilen bir pasaport değilse umuma mahsus seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir. Pasaport/seyahat belgesi alanına Türkiye’ye giriş yaptığınız pasaport bilgisini girmeniz gerekmektedir. Ülkemize giriş yapmış olduğunuz pasaportun süresinin sona ermesi veya kaybolması nedeniyle ülkemizden çıkış yapmaksızın yeni bir pasaport temin etmiş olmanız halinde Türkiye’ye en son giriş yaptığınız (Eski, Süresi dolmuş olan ) pasaport bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekmektedir. Geçerlilik tarihine ise yeni pasaportunuza ait bilgiyi yazabilirsiniz.

  * Yasal Sure
  • Öğrenci ülkeye giriş yaptıktan itibaren ülkede bulunabileceği yasal süre içerisinde ( Örnek ; 1 aylık vizeniz var ise 1 ay içerisinde / 3 aylık vize muafiyeti hakkiniz var ise 3 aylık süre içerisinde)
  • Uzatma Basvurusu Icin İkamet izni suresinin bitmesine 2 ay ( 60 gün ) kalmasından itibaren Öğrenci ikamet iznine başvurmak zorundadır (Uzatma Başvuru - Öğrenci - Lisans / Yüksek Lisans/ Doktora).Örneğin Öğrenci ikamet izniniz 19.04.2019 tarihinde bitiyor ise 19.02.2019 tarihinden itibaren uzatma başvurusu yapmalısınız.
  • Geçiş Başvurusu için :Öğrenci ikametine başvurabilmek için gerekli şartı sağladığı günden itibaren 20 gün içerisinde ( Örnek ; Türkçe Hazırlık tamamladıktan sonra İngilizce hazırlık veya Ders almaya başladıktan itibaren / Kısa Dönem ikametine sahip iken Öğrenci kesin kaydını tamamladıktan sonra)
  • 4 Tane fotoğrafınız ICAO Standartlarına uygun ve Biyometrik olması zorunludur. Detaylı bilgi için tıklayınız .
  • Aile fotoğrafı, özçekim, tanınmanızı zorlaştıran, güncel olmayan veya siyah-beyaz fotoğrafları sisteme yüklemeyiniz, aksi takdirde ikamet izni belgesi düzenlenmeyecektir.
  • 4 adet biyometik fotoğrafı birbirinden ayrı olacak şekilde getiriniz , 4 adet fotoğrafı birbirine bitişik şekilde getirmeyiniz.
 1. Pasaport , Vize (varsa) ve Giriş Damgalarının Fotokopileri ▼
  • Pasaportun ilk sayfası , vize (varsa ) ve Giriş damgalarının her biri ayrı sayfada olacak şekilde getiriniz, fotokopileri tek sayfa içerisinde getirmeyiniz.
  • Evraklarınızı Üniversiteye teslim edeceğiniz zaman pasaportunuzun aslı yanınızda olmak zorundadır.
  • Başvuru sırasında herhangi bir nedenden dolayı pasaportu yanında olmayan öğrencilerimiz yanlarında pasaportlarının noter onaylı fotokopisini getirmek zorundadır.
  • E-ikamet başvurusu sırasında beyan ettiğiniz pasaportunuzu değiştirdiyseniz( Yeni pasaport aldıysanız ) eski pasaportunuzun ve yeni pasaportunuzun ilgili fotokopilerini de ( ilk sayfaları, vize sayfaları , giriş damgaları) getirmek zorundasınız.
 2. Ikamet izni Kartının fotokopisi ▼
  • İkamet izni kartınızın önlü - arkalı fotokopisi (ikamet izni kartınız yoksa bu maddeyi dikkate almayınız.) Örnek için tıklayınız.
 3. Öğrenci Belgesi▼
  • Öğrenci belgenizi, İTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'ndan alabilirsiniz.
 4. Oturma Adresi ve Kalınacak Sürede Yeterli ve Düzenli Maddi İmkâna Sahip Olunduğuna Dair Beyan▼ 
  • İlgili belgenin örneği için Tıklayınız.
  • Çıktısını aldığınız formu doldurduktan sonra imzalayınız.
  • Belgeyi doldurma konusunda yardım almak için  Tıklayınız.
  • Kira sözleşmenizi, Nüfus Müdürlüklerinden veya E-devlet üzerinden alınmış yerleşim yeri belgesi kabul edilmemektedir.
 5. Sağlık Sigortası▼
  • Başvuru esnasında herhangi bir sigortanız yoksa ve 3 ay içerisinde SGK'dan sigorta için talepte bulunacaksanız bu formu doldurunuz. Çıktısını aldığınız formu doldurduktan sonra imzalayınız. (İlgili belgeyi sadece ilk defa ikamet iznine başvuracak kişiler kullanabilir)
  • İlgili belgeyi doldurma konusunda yardım almak için Tıklayınız
  • Sağlık sigortası talep belgesinisadece İlk Başvuru yapacak öğrenciler doldurabilir .Uzatma ve Geçiş Başvurusu yapacak öğrenciler sağlık sigortası talep belgesini dolduramazlar.Uzatma ve Geçiş Başvurusu yapacak öğrenciler evrakları üniversiteye teslim zamanında aşağıda belirtilen Geçerli Sağlık Sigorta Türlerinden birine sahip olmakzorundadırlar.

  • Geçerli Sağlık sigorta türleri ;
  • Özel sağlık sigortası(Poliçede “İşbu poliçe 06/06/2014 tarih ve 9 sayılı ikamet izni taleplerinde yaptırılacak özel sağlık sigortalarına ilişkin genelgede belirlenen asgari teminat yapısını kapsamaktadır.” ibaresi bulunmalıdır. Lütfen başvuru sırasında sigorta poliçenizin imzalı ve kaşeli/mühürlü aslını ibraz ediniz!
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış e-imzalı/imzalı ve kaşeli/mühürlüprovizyon belgesi (Eğer aktif ikamet izni kartınız ve e-devlet şifreniz var ise linkinden alacağınız belge geçerli olacaktır , linke tıkladıktan sonra sağ üst tarafta yazan“ Barkodlu Belge Oluştur ” a tıklayınız , çıkan barkodlu belgeyi yazdırınız.) (Alınacak provizyon belgesinin öğrenci ikamet iznini üniversitenize teslim edeceğiniz tarihten en fazla 3 gün öncesine ait olması önemlidir , Örneğin evraklarınız 19.02.2021 tarihinde üniversiteye teslim edecek iseniz provizyon belgenizin en erken 16.02.2021 tarihinde alınmış olması gerekmektedir)
  • İkili sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında Türkiye’de sağlık hizmetlerinden faydalanıldığına dair il sosyal güvenlik birimlerinden alınan e-imzalı/imzalı ve kaşeli/mühürlü belge (Bu belgeler orjinal olmak zorundadır. Fotokopisi kabul edilmez)
  • Sigorta süresi, istenilen ikamet izni süresini kapsamalıdır. (Örnek ; 1 sene özel sigorta yaptıran öğrenciler 1 senelik ikamet izni alabilir)
  • 18 yaşındanküçük veya 65 yaşından büyüklerden geçerli sağlık sigortası şartı aranmaz, ancak halihazırda geçerli sağlık sigortası bulunanların belgelerini ibraz etmesi gerekmektedir.
  • E-devlet şifresi alabilmeniz için öncelikle aktif ikamet izni kartınız olmalıdır , aktif ikamet izni kartınız var ve e-devlet şifresi almak istiyorsanız tiklayiniz
 6. İkamet İzni Vergi Ücretinin Makbuzu ▼
  • İkamet İzni Vergi Borcunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden ödeyebilmek için Tıklayınız. İlgili web sitesi hakkında yardım alabilmek için Tıklayınız.
   Ödemenizi yaptıktan sonra ilgili makbuzu 2(İki) Nüsha olacak şekilde çıktı almayı unutmayınız.
  • İkamet izni başvuru formunu doldurduktan sonra, en yakın vergi dairesine ziyaret ederek öğrenci ikamet izni ücretini ödeyebilirsiniz. Tüm İstanbul vergi dairelerin iletişim bilgileri için tıklayınız
   En yakın vergi dairesi için Tıklayınız. Vergi borcunuzu ödemek için öncelikle başvuruyu tamamlamış olmanız gerekmektedir. Başvurunuzu tamamladıktan sonra 20**-**-******* şeklinde oluşan ikamet izni başvuru numaranız ile beraber ödeme yapabilirsiniz.
   (Vergi Dairesine gitmeden önce yanınıza pasaportunuzu , başvuru formunuzu ve ikamet kartınızı (varsa) almayı unutmayınız.)
  • Size en yakın Vakıfbank , Ziraat Bankası , Halkbank şubelerinden 9207 - İKAMETGAH TEZKERESİ DEFTER SATIŞ BEDELİ vergi kodu ile ödeme yapabilirsiniz (Şubelere gitmeden önce yanınıza pasaportunuzu , başvuru formunuzu ve ikamet kartınızı (varsa) almayı unutmayınız.) Ödemenize ait dekontun ilgili şubeden mühürlü olması zorunludur . Mühürlü olmayan dekontlar kabul edilmeyecektir . Dekontunuzun mühürlü olması gerektiğini ilgili banka personeline belirtiniz .
   Bu işlemi sadece uzatma veya geçiş başvurusu yapacak öğrenciler kullanabilir
  • E-ikamet web sitesi üzerinden vergi borcunu ödeyebilirsiniz İnternet üzerinden indireceğiniz ödeme makbuzunun çıktısını getirebilirsiniz (e-ikamet web sitesi üzerinden ödeme butonunun aktif olması için başvuruyu bitirmiş olmalısınız . Bu buton ikamet izni başvuru formunu tamamladıktan sonra e-ikamet web sitesinde 15 gün içerisinde aktif olmaktadır.
   ( Bu belgeler orjinal olmak zorundadır , Fotokopisi kabul edilmez )
 7. Tebliğ-Tebellüğ Belgesi ▼
  • İlgili belgenin örneği için Tıklayınız. Çıktısını aldığınız formu doldurduktan sonra imzalayınız. İki adet Tebliğ - Tebellüğ belgesinin çıktısı alınıp belge doldurulduktan sonra öğrenci tarafından imzalanması gerekmektedir.
  • Belgeyi doldurma konusunda yardım almak için Tıklayınız
 8. 18 Yaş Altı Çocuklar için Doğum Belgesi ve Ebeveynin Muvaffakatnamesi ▼
  • Eğer 18 yaşından küçük yabancı öğrenci Türkiye'ye vize ile giriş yaptı ise ilgili belgeler gerekmemektedir ( E-vize hariç ).

  • - Doğum Belgesi;
  • Doğum belgesi Türk makamlarından alınmışsa e-imzalı/imzalı ve kaşeli/mühürlü olmalı, Yurt dışından temin edilmesi halinde noter onaylı Türkçe tercümesi ve Apostille şerhi gerekmektedir. Apostille anlaşmasına taraf olmayan ülke vatandaşı olunması halinde söz konusu belgenin ilgili ülke makamları tarafından onaylanması (konsolosluk onayı ve Dışişleri Bakanlığı veya bu konuda yetkilendirilmiş Türk Makamları) gerekmektedir.

  • - Ebeveynin Muvaffakatnamesi;
  • Şahsın on sekiz yaşından küçük olması durumunda; yurt dışında bulunan annesi/babası veya yasal temsilcisinin vereceği muvafakatname aranır .[Türk makamlarından alınmışsa e-imzalı/imzalı ve kaşeli/mühürlü olmalı, Yurt dışından temin edilmesi halinde noter onaylı Türkçe tercümesi ve Apostille şerhi gerekmektedir. Apostille anlaşmasına taraf olmayan ülke vatandaşı olunması halinde söz konusu belgenin ilgili ülke makamları tarafından onaylanması (konsolosluk onayı ve Dışişleri Bakanlığı veya bu konuda yetkilendirilmiş Türk Makamları) gerekmektedir.]
  • Anne veya babadan birisinin bulunmaması (ölümü halinde diğer eş ölüm belgesi ibraz etmelidir) durumlarında muvafakat beyanı [Türk makamlarından alınmışsa e-imzalı/imzalı ve kaşeli/mühürlü olmalı, Yurt dışından temin edilmesi halinde noter onaylı Türkçe tercümesi ve Apostille şerhi gerekmektedir. Apostille anlaşmasına taraf olmayan ülke vatandaşı olunması halinde söz konusu belgenin ilgili ülke makamları tarafından onaylanması (konsolosluk onayı ve Dışişleri Bakanlığı veya bu konuda yetkilendirilmiş Türk Makamları) gerekmektedir.]
  • Boşanma halinde çocuğun velayet belgesi [Türk makamlarından alınmışsa e-imzalı/imzalı ve kaşeli/mühürlü olmalı, Yurt dışından temin edilmesi halinde noter onaylı Türkçe tercümesi ve Apostille şerhi gerekmektedir. Apostille anlaşmasına taraf olmayan ülke vatandaşı olunması halinde söz konusu belgenin ilgili ülke makamları tarafından onaylanması (konsolosluk onayı ve Dışişleri Bakanlığı veya bu konuda yetkilendirilmiş Türk Makamları) gerekmektedir.]
  • 18 yaşından küçük veya 65 yaşından büyüklerden geçerli sağlık sigortası şartı aranmaz, ancak halihazırda geçerli sağlık sigortası bulunanların belgelerini ibraz etmesi gerekmektedir.


  Yasal süre içerisinde ikamet iznine başvurmayan veya Öğrenci İkamet izni başvurusu hakkında mazereti bulunan öğrencilerin evraklarını üniversiteye teslim ederken dilekçe doldurması gerekmektedir . İlgili Dilekçe için Tıklayınız.

Öğrenci İkamet İzni Başvurusunun Değerlendirilmesi , İkamet İzni Müracaat Belgesi ve Öğrenci İkamet İzni Başvurusunun Onaylanması veya Reddedilmesi

 • İkamet İzni Başvurusunun değerlendirilme işlemi Göç İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. İkamet İzni Başvurusunun Göç İşleri Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasının yasal süresi 90 gündür.
 • İkamet izni başvurunuzun durumunu Göç İdaresi Genel Müdürlüğü web sitesinden görmek için Tıklayınız. Yabancılar İletişim Merkezi ( YİMER ) - 157 Çağrı merkezinden öğrenci ikamet izni başvuru durumunu öğrenebilirsiniz . YİMER - 157 Çağrı Merkezini ararken yanınızda pasaport numaranızın ve ikamet izni kayıt numarasının ( 20**-**-*******) olduğundan emin olunuz .
 • İkamet izni başvurusu için Üniversiteye evrak teslimi yaptıktan sonra, ikamet izni belgesinin çıkmasını beklemeden tekrar dönmek üzere kısa süreliğine Türkiye'den ayrılacak yabancılar gerekli bilgilendirme için Tıklayınız.
 • İkamet izni başvurunuz onaylanması ve Reddedilmesi durumunda yapılması gerekenler için Tıklayınız.

Öğrenci İkamet İzni Bilgilerinin Üniversiteye Bildirilmesi

 • Üniversitemizin Lisans - Lisansüstü programlarına kayıtlı yabancı uyruklu öğrencilerimiz ikamet izni kartını teslim aldıktan sonra Yabancı kimlik numaralarını (99 ile başlayan ) Başkanlığımıza bildirmek zorundadır . Detaylı bilgi için Tıklayınız.

 • İletişim 1: Kayıtlı öğrenciler bu linkten yardım bileti oluşturabilirler. Kategori seçiminde ikamet izni, ve sonrasında alt kategori seçiminde soru konunuzu seçebilirsiniz.
 • İletişim 2: 157 numarasını arayarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün çağrı merkezine ulaşabilirsiniz.