2023-2024 Bahar Dönemi TC Vatandaşı Adayların Lisansüstü Başvuruları

 


 

TC Vatandaşı Adayların Lisansüstü Başvuru Prosedürü

http://www.sis.itu.edu.tr/onkayitlar/lisansustu/basvuru/

A) 1.ADIM: Aday No ve Şifre Al

Başvuru için öncelikle Aday No ve Şifre alınması gerekmektedir. Aday No ve Şifre almak için T.C. kimlik no, doğum tarihi, adı, orta adı, soyadı ve e-mail yazıp, gönderilecek e-mailleri kabul ettiğinizi işaretleyiniz ve Gönder butonuna tıklayınız. Sistem tarafından otomatik Aday No, Şifre ve Başvuru Formu Linki verilip e-mail adresinize gönderilecektir.

B) 2.ADIM: Başvuru Formu

E-mail adresinize gönderilen linki kullanarak Başvuru Formu sayfasını açınız. Aday No ve Şifre bilgilerini girip, "Gönder" butonuna tıkladıktan sonra Başvuru Formuna Giriş sayfası açılacaktır.  T.C. kimlik no ve doğum tarihinizi yazıp başvuru formuna giriş yapınız.  Başvurunuzu tamamlamak için aşağıda belirtilen işlemleri yapmanız gerekmektedir.

1- "Aday Bilgi ve Tercih Formu"

- Öncelikle vesikalık resminizi yükleyiniz.

- Formda istenilen kişisel, iletişim ve mezuniyet bilgilerinizi giriniz. Yanında * işareti bulunan alanlar zorunlu alanlardır.

- Tercih etmek istediğiniz Lisansüstü programı/programları seçiniz.

- Kaydet butonuna tıklayınız.

2- Not Ortalaması, Dil Puanı, ALES/GRE vb.

İstenilen verileri (Genel Not Ortalaması, İngilizce Dil Puanı v.b.) yazıp Kaydet butonuna tıklayınız.

3- Niyet Mektubu

Tercih ettiğiniz her program için niyet mektubu pdf olarak yükleyiniz.

4- Gerekli Belgeleri Yükle

Önkayıt için istenilen belgeleri (Transkritp, ALES/GRE/GMAT belgesi, İngilizce Dil Belgesi v.b) pdf olarak yükleyiniz.

Belge Yüklerken Dikkat Edilecek Hususlar
1- Yüklenecek belgelerin tümü Türkçe veya İngilizce olması gerekmektedir. Başka dillerde yüklenen belgeler kabul edilmeyecektir.
2- Mülakat Komisyonuna, yüklenen belgelerin aslı mülakat sırasında ibraz edilmelidir.
3- Yüklenen belge ile ibraz edilen belgenin aynı olmaması halinde başvuru geçersiz sayılacaktır.
4- Gerçeğe aykırı belge ibraz eden adayın başvurusu geçersiz sayılacaktır.

5- Başvuruyu Tamamla

Sisteme girilen bilgilerinizi ve yüklenen belgelerinizi kontrol ediniz. Tüm bilgileri kontrol ettikten sonra eğer başvurunuzu tamamlamak istiyorsanız "Başvuruyu Tamamla" butonuna tıklayınız. Butona tıkladıktan sonra değişiklik yapamazsınız. Başvurunuz gönderildiğinde "Başvuru Talebiniz Gönderilmiştir." mesajı yazılır ve bilgileriniz görüntülenir. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından başvurunuz incelenecek olup, başvuru süresi içinde başvurunuzun onaylandığına veya ret edildiğine ilişkin e-mail gönderilecektir. Ayrıca Başvuru Formunda da görebilirsiniz. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından başvurusu onaylanan adaylar tercihlerinde veya başvuru bilgilerinde değişiklik yapamazlar.

Elektronik Referans Mektupları (Referans mektupları, referans gösterilen kişi tarafından sistemden yüklenebilir veya isteyen öğrenciler mülakata giderken referans mektuplarını elden teslim edebilirler. )

Referans göstermek için başvurunuzun tamamlanmasını beklemeniz gerekmez. Aday Bilgi ve Tercih Formunu doldurduktan sonra Referans ekleyebilirsiniz.

Referans verdiğiniz kişinin Adı Soyadı ve E-Mail adresini yazınız.  Referans mektubunu doldurması için kullanıcı adı ve şifre bilgilerin içerdiği e-posta kişiye otomatik gönderilecektir.
 

ÖNEMLİ UYARI: Beyan ettiğiniz bilgilerin ve eklediğiniz belgelerin doğru olduğunu mutlaka kontrol ediniz. Gerçeğe aykırı bilgi veya belge beyan eden adayların başvurusu geçersiz sayılacaktır.