Program Ön koşul
Açık Deniz Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4 (65/100) olmalıdır. Gemi İnşaatı ve Makinaları Müh., Gemi ve Deniz Teknolojisi Müh., İnşaat Müh., Elektrik Müh., Elektronik Müh., Kontrol Müh., Makina Müh., Mekatronik Müh., Petrol Müh., Uçak ve Uzay Müh. mezunları tercih edilir.
Afet Yönetimi (Tezsiz) (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 55 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 610, yeni sistem GRE Quantitative minimum 149). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.2/4.0 (58/100) olmalıdır.
Afet Yönetimi (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.4/4.0 (62.66/100) olmalıdır.
Atmosfer Bilimleri (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE minimum 152). Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100). Tüm Mühendislik ve Temel Bilim alanlarından öğrenciler programa başvurabilir. Farklı disiplinlerden gelen öğrenciler bilimsel hazırlık sınıfını tamamlamakla yükümlüdürler. Atmosfer Bilimleri Yüksek Lisans ve Doktora Programı Bilimsel Hazırlık dersleri, lisans seviyesindeki derslerden alınması gereken en az 5 dersten oluşmaktadır. 1. Zorunlu ders havuzu: Atmosfer Bilimlerine Giriş, Atmosfer Dinamiği I, Atmosfer Dinamiği II, Hava Analizi ve Öngörüsü I, Hava Analizi ve Öngörüsü II 2. Seçmeli ders havuzu: Mevcut ders programındaki diğer zorunlu ve seçmeli tüm dersler. Açıklamalar: a. En az 4 ders zorunlu ders havuzundan seçilmelidir. b. En az 1 ders Seçmeli ders havuzundan seçilmelidir. c. Bilimsel hazırlık dersleri iki yarıyılda tamamlanabileceği gibi, bir yarıyılda da tamamlanabilir. "
Atmosfer Bilimleri (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.3/4.0 (60.33/100) olmalıdır. Tüm Mühendislik ve Temel Bilim alanlarından öğrenciler programa başvurabilir. Farklı disiplinlerden gelen öğrenciler bilimsel hazırlık sınıfını tamamlamakla yükümlüdürler. Atmosfer Bilimleri Yüksek Lisans ve Doktora Programı Bilimsel Hazırlık dersleri, lisans seviyesindeki derslerden alınması gereken en az 5 dersten oluşmaktadır. 1. Zorunlu ders havuzu: Atmosfer Bilimlerine Giriş, Atmosfer Dinamiği I, Atmosfer Dinamiği II, Hava Analizi ve Öngörüsü I, Hava Analizi ve Öngörüsü II 2. Seçmeli ders havuzu: Mevcut ders programındaki diğer zorunlu ve seçmeli tüm dersler. Açıklamalar: a. En az 4 ders zorunlu ders havuzundan seçilmelidir. b. En az 1 ders Seçmeli ders havuzundan seçilmelidir. c. Bilimsel hazırlık dersleri iki yarıyılda tamamlanabileceği gibi, bir yarıyılda da tamamlanabilir. "
Bilgi Güvenliği Müh. ve Kriptografi (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Bilgi Güvenliği Müh. ve Kriptografi (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Lisans Mezuniyet not ortalaması 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır.
Bilgi ve Haberleşme Mühendis. (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 85 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 740, yeni sistem GRE Quantitative minimum 158). Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Bilgi ve Haberleşme Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Bilişim Uygulamaları, Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama, Bilgi Güvenliği Mühendisliği ve Kriptografi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Telekomünikasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Matematik, Fizik ve ilişkili bölümlerin tezli yüksek lisans programları mezunu olmak. Programlarımıza başvuruda bulunacak öğrencilerin, başvuru öncesi çalışma alanlarına ilgi duydukları öğretim üyeleri ile görüşüp, eğitimleri sırasında beraber çalışmayı planladıkları bir öğretim üyesinden destek mektubu almaları gerekmektedir. Bununla birlikte bu mektup programa kabul edilme garantisi sağlamamaktadır. Öğretim üyesi listemize https://be.itu.edu.tr/personel/akademik-personel adresinden erişilebilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Bilgi ve Haberleşme Mühendis. (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 85 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 740, yeni sistem GRE Quantitative minimum 158). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Telekomünikasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Matematik, Fizik programları ve ilişkili bölüm mezunları başvurabilir. Programlarımıza başvuruda bulunacak öğrencilerin, başvuru öncesi çalışma alanlarına ilgi duydukları öğretim üyeleri ile görüşüp, eğitimleri sırasında beraber çalışmayı planladıkları bir öğretim üyesinden kabul mektubu almaları gerekmektedir. Bununla birlikte bu mektup programa kabul edilme garantisi sağlamamaktadır. Öğretim üyesi listemize https://be.itu.edu.tr/personel/akademik-personel adresinden erişilebilir."
Bilgisayar Bilimleri (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Bilgisayar Mühendisliği; Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği;  Yazılım Mühendisliği;   Elektrik ve Elektronik Mühendisliği; Haberleşme Mühendisliği; Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunları başvurabilir. Doktora programına başvuruda bulunacak öğrencilerin, başvuru öncesi çalışma alanlarına ilgi duydukları öğretim üyeleri ile görüşüp, eğitimleri sırasında beraber çalışmayı planladıkları bir öğretim üyesinden “Danışman Onay  mektubu” almaları gerekmektedir. Öğretim üyesi listemize https://be.itu.edu.tr/personel/akademik-personel adresinden erişilebilir. Öğretim üyeleri hakkında detaylı bilgilere akademik websayfalarından erişebilirsiniz. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Bilgisayar Bilimleri (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Bilgisayar Mühendisliği; Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği;  Yazılım Mühendisliği;   Elektrik ve Elektronik Mühendisliği; Haberleşme Mühendisliği; Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunları başvurabilir. Yüksek lisans programına başvuruda bulunacak öğrencilerin, başvuru öncesi çalışma alanlarına ilgi duydukları öğretim üyeleri ile görüşüp, eğitimleri sırasında beraber çalışmayı planladıkları bir öğretim üyesinden “Danışman Onay  mektubu” almaları gerekmektedir. Öğretim üyesi listemize https://be.itu.edu.tr/personel/akademik-personel adresinden erişilebilir. Öğretim üyeleri hakkında detaylı bilgilere akademik websayfalarından erişebilirsiniz. "
Bilgisayar Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE minimum 156). Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Bilgisayar Mühendisliği, Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans, Elektronik ve Haberleşme Müh., Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Telekomünikasyon Müh., Kontrol Müh., Elektrik Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Mekatronik ve müfredat olarak bu programlara eşdeğer programlar. Doktoraya Kabul için ek koşul: Öğrencinin en az bir adet basılı uluslararası yayını olması istenmektedir. Ayrıca Doktora kabulü için adayların çalışacakları alanı önceden belirleyek, eğitimleri sırasında beraber çalışmayı planladıkları program üyesi bir öğretim üyesinden kabul mektubu almaları gerekmektedir. Bu yazıyı getirmeyen öğrenciler mülakata alınmayacaktır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Bilgisayar Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.7/4.00 (69.66/100) olmalıdır. Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Müh., Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Telekomünikasyon Müh., Kontrol Müh., Elektrik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve müfredat olarak bu programlara eşdeğer programlar. Diğer Koşullar: Yüksek lisans programına başvuruda bulunacak öğrencilerin, başvuru öncesi çalışma alanlarına ilgi duydukları öğretim üyeleri ile görüşüp, eğitimleri sırasında beraber çalışmayı planladıkları bir öğretim üyesinden kabul mektubu almaları gerekmektedir. Bu yazı programa kabul edilme garantisi sağlamamaktadır. Öğretim üyesi listemize fakülte websitesinden, kendileri hakkında detaylı bilgilere akademik websayfalarından erişebilirsiniz. Bu yazıyı getirmeyen öğrenciler mülakata alınmayacaktır.
Bilim ve Teknoloji Tarihi (DR) "ALES Eşit Ağırlık Puanı minimum 70 olmalıdır (GMAT minimum 500, eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152).Minimum yüksek lisans ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. En az 1000 kelimelik yüksek lisans tezinin sonuçlarını anlatan bir yazı (sisteme yüklenecek).  En az 1000 kelimelik çalışma önerisi içeren bir niyet mektubu (sisteme yüklenecek) Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Bilim ve Teknoloji Tarihi (YL) ALES Eşit Ağırlık Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE Quantitative minimum 152).Minimum lisans ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır.
Bilim, Teknoloji ve Toplum (YL) "ALES Eşit Ağırlık Puanı minimum 60 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 634, yeni sistem GRE Quantitative minimum 150). Minimum lisans ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. Dört yıllık lisans diploması veya çıkış belgesi ve transkript. İngilizce yazılmış program amaç yazısı (en az 1500 kelimelik)."
Biyomedikal Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.7/4.0 (69.66/100) olmalıdır. Elektrik/Elektronik/Elektronik ve Haberleşme/Elektrik-Elektronik/Bilgisayar/Biyomedikal/Fizik/Makina Mühendisliği programları ve Tıp Fakültesi mezunları başvurabilir
Bölge Planlama (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır. Şehir ve Bölge Planlama, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Coğrafya, Geomatik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Sosyoloji, Hukuk, İşletme, İstatistik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Ekonomi, Endüstri Mühendisliği, Siyaset Bilimi, Bilgisayar Mühendisliği mezunları tercih edilir.
Büyük Veri ve İş Analitiği (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 85 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 740, yeni sistem GRE Quantitative minimum 158). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.8/4.0 (72/100) olmalıdır.
Cevher Hazırlama Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum Yüksek lisans ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Cevher Hazırlama Müh., Maden Mühendisliği, Metalurji Malzeme Müh., Kimya Müh., Seramik Müh., Jeoloji Müh., Jeofizik Müh., Çevre Müh., Makina Müh., İmalat Müh., Endüstri Müh., Enerji Müh., Fizik Müh., İnşaat Müh. mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Cevher Hazırlama Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652,yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum Lisans ortalaması 2.2/4.0 (58/100) olmalıdır. Cevher Hazırlama Müh., Maden Mühendisliği, Metalurji Malzeme Müh., Kimya Müh., Seramik Müh., Jeoloji Müh., Jeofizik Müh., Çevre Müh., Makina Müh., İmalat Müh., Endüstri Müh., Enerji Müh., Fizik Müh., İnşaat Müh. mezunları başvurabilir.
Coğrafi Bilgi Teknolojileri (DR) "ALES Eşit Ağırlık Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE minimum 155). Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Program, Mühendislik eğitimi veren Geomatik/Harita/Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Telekomünikasyon Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Hidrojeoloji Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Orman/Peyzaj Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümleriyle birlikte ilgili fakültelerin Şehir ve Bölge Planlama, Peyzaj, Mimarlık, Coğrafi Bilgi Teknolojileri, Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunlarına açıktır. Program ayrıca Fen Fakültesi bünyesindeki Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Programı mezunlarına ve Üniversitelerin Bilişim Enstitüleri bünyesindeki bölümlerin tüm mezunlarına açıktır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Coğrafi Bilgi Teknolojileri (YL) "ALES Eşit Ağırlık Puanı minimum 70 olmalıdır.(eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE minimum 152). Mezuniyet not ortalaması 2.2/4.0 (58/100) olmalıdır. Program, Mühendislik eğitimi veren Geomatik/Harita/Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Telekomünikasyon Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Hidrojeoloji Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Orman/Peyzaj Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümleriyle birlikte ilgili fakültelerin Şehir ve Bölge Planlama, Peyzaj, Mimarlık, Coğrafi Bilgi Teknolojileri, Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunlarına açıktır. Program Fen Fakültelerinin Uzay Bilimleri ve Teknoloji Bölümü mezunlarına da açıktır. "
Çalgı-Ses (YL) ALES Şartı aranmamaktadır. Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.8/4 (72/100) olmalıdır.
Çevre Bilimleri Müh.ve Yönetimi (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Tüm Mühendislik Dalları, Diğer Teknik/Fen Bilimleri Alanlarındaki Branşlardan öğrenciler başvurabilir. Çevre mühendisliği dalı dışından gelen adaylar program yürütme kurulunun uygun gördüğü bilimsel hazırlık programına tabi tutulmaktadır. Çevre mühendisliği dalı dışından gelen adaylar için kontenjan en fazla 3 kişidir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Çevre Bilimleri Müh.ve Yönetimi (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE minimum 152). Minimum Lisans ortalaması 2.4/4.0 (62.66/100) olmalıdır. Tüm Mühendislik Dalları, Diğer Teknik/Fen Bilimleri Alanlarındaki Branşlardan öğrenciler başvurabilir. Çevre mühendisliği dalı dışından gelen adaylar program yürütme kurulunun uygun gördüğü bilimsel hazırlık programına tabi tutulmaktadır. Çevre mühendisliği dalı dışından gelen adaylar için kontenjan en fazla 6 kişidir.
Çevre Biyoteknolojisi (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 72 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 685, yeni sistem GRE Quantitative minimum 153). Minimum Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Kabul Edilen Programlar: Tüm Mühendislik Dalları, Diğer Teknik/Fen Bilimleri Alanlarındaki Branşlar. Çevre Mühendisliği Lisans ve/veya Yüksek Lisans Programı dışından gelen adaylar Program Yürütme Kurulunun uygun gördüğü Bilimsel Hazırlık Programına tabidir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Çevre Biyoteknolojisi (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE minimum 152). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.1/4 (55.66/100) olmalıdır. Tüm Mühendislik Dalları, Diğer Teknik/Fen Bilimleri Alanlarındaki Branşlar. Çevre Mühendisliği Lisans Programı dışından gelen adaylar Program Yürütme Kurulunun uygun gördüğü Bilimsel Hazırlık Programına tabidir.
Çevre Kontrolü ve Yapı Teknolojisi (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Kabul edilen programlar: Mimarlık, İç Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Şehir Bölge Planlama. İstenen belgeler: 2 adet referans mektubu, 1 adet danışman onay mektubu, 1 adet niyet mektubu temin edilmelidir.
Deniz Ulaştırma Müh. (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makinaları İşletme Müh., Güverte, İşletme / İşletme Müh., Gemi İnşaatı Müh., Deniz Teknolojisi Müh., Deniz Harp Okulu ilgili bölümleri, ve Program Yürütme Kurulunun onayı ile ilgili mühendislik ve/veya denizcilik endüstrisi ile ilgili bölümler, lisans mezunu olmaktır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Deniz Ulaştırma Müh. (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652,yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.2/4 (58/100) olmalıdır. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makinaları İşletme Müh., Güverte, İşletme / İşletme Müh., Gemi İnşaatı Müh., Deniz Teknolojisi Müh., Deniz Harp Okulu ilgili bölümleri ve Program Yürütme Kurulunun onayı ile ilgili mühendislik ve/veya denizcilik endüstrisi ile ilgili bölümler lisans mezunu olmaktır."
Denizcilik Çalışmaları (DR) "ALES Sözel, Eşit Ağırlık Puanı veya Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151, GMAT minimum 483). Minimum yüksek lisans ortalaması 3.0/4.0 (76.66/ 100) olmalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100). "
Denizcilik Çalışmaları (YL) "ALES Eşit Ağırlık, Sözel veya Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151, GMAT minimum 483). Minimum lisans ortalaması 2.0/4.0 (53.33/100) olmalıdır. "
Deprem Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720,yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. İnşaat Müh. mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Deprem Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4 (65/100) olmalıdır. İnşaat Müh. mezunları tercih edilir.
Elektrik Müh. (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 85 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 740,yeni sistem GRE Quantitative minimum 158). Minimum Yüksek Lisans mezuniyet not ortalaması minimum 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Elektronik ve Haberleşme, Haberleşme, Bilgisayar, Mekatronik, Kontrol, Kontrol ve Otomasyon mühendisliği lisans ve yüksek lisans mezunları tercih edilir. Adaylar, Doktora eğitiminden beklentilerini ve amaçlarını içeren bir niyet mektubunu, Özgeçmişi ve varsa Yayınları ile beraber sunmalıdır. Adayların başvuru sırasında, yürütücülüğünde doktora çalışması yapmayı planladıkları öğretim üyesinden aldıkları, çalışma konusunu da içerir bir kabul mektubu sunmaları gerekmektedir. MÜLAKAT ÖNCESİ PROGRAM KOORDİNATÖRLÜĞÜNE İLETİLECEK BELGELER: - Kısa özgeçmiş - Lisans not dökümü - ALES (veya GRE) belgesi - Referans mektubu (En az 2 adet kapalı ve imzalı zarfta) - Niyet mektubu –Kabul mektubu (çalışması yapmayı planladıkları öğretim üyesinden). Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Elektrik Müh. (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4 (67.33/100) olmalıdır. 4 yıllık lisans diploması sahibi olmak koşulu ile Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Elektronik ve Haberleşme, Haberleşme, Bilgisayar, Mekatronik, Kontrol, Kontrol ve Otomasyon mühendisliği mezunları tercih edilir. İstenen belgeler: Kısa özgeçmiş - Lisans not dökümü - ALES (veya GRE) belgesi - En az 2 adet kapalı ve imzalı zarfta referans mektubu. Niyet mektubu (aynı zamanda çalışmak istediği konuyu belirten)."
Elektronik Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum Yüksek Lisans mezuniyet not ortalaması minimum 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Elektronik ve Haberleşme Müh, Elektronik Müh, Telekomünikasyon Müh, Bilgisayar Müh., Elektrik-Elektronik Müh., Elektrik Müh., Kontrol Müh., Mekatronik Müh. (Elektronik Müh. YL derecesi aranır), Makine Müh. (Elektronik Müh. YL derecesi aranır) lisans derecesine sahip olmak. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Elektronik Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.8/4.00 (72/100) olmalıdır. Elektronik ve Haberleşme Müh., Elektronik Müh., Telekomünikasyon Müh., Bilgisayar Müh., Elektrik-Elektronik Müh., Elektrik Müh., Kontrol Müh., Mekatronik Müh., Makine Müh. lisans derecesine sahip olmak.
Endüstri Müh. (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 85 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 740, yeni sistem GRE Quantitative minimum 158). Yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.00 (76.66/100) olmalıdır. 1. Adayın lisans derecesi mühendislik alanında olmalıdır. 2. Mülakatların ilk aşamasında yazılı sınav yapılmaktadır. 3. Başvuru için adayların beraber çalışacakları öğretim üyesinden kabul yazısı alması ve sisteme yüklemesi gerekmektedir. aksi durumda başvuru iptal edilecektir. 4. Programa kabul edilen öğrenciler gerekli durumlarda Program Yrütme Kurulu'nun belirlediği bilimsel hazırlık derslerini almakla yükümlüdür. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için Minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Endüstri Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 88 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 750, yeni sistem GRE Quantitative minimum 159). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. 1. Yalnızca mühendislik lisans programlarından mezun olanlar başvurabilir. 2. Mülakatların ilk aşamasında yazılı sınav yapılmaktadır. 3. Programa kabul edilen öğrenciler, gerekli durumlarda Program yürütme kurulunun belirlediği bilimsel hazırlık derslerinin almakla yükümlüdür.
Endüstriyel Tasarım (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.00 (76.66/100) olmalıdır. Endüstri Ürünleri Tasarımı/Endüstriyel Tasarım, Mimarlık ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültelerinin tüm bölümleri, Endüstri, Makine, İşletme, Malzeme, Mekatronik, Elektronik-Elektrik, Kontrol ve Otomasyon, Bilgisayar, Yapay Zeka ve Veri Bilimleri, Havacılık ve Uzay, Tekstil Mühendislikleri, Fizik, Matematik, İktisat, Ekonomi, İşletme, Tarih, Felsefe, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Psikoloji, Antropoloji, İletişim, Eğitim Bilimleri Bölümleri mezunları başvuru yapabilirler. ***Öncelikli Alanlar: Tasarım Kuramları, Kullanıcı Deneyimi ve Kullanılabilirlik, Deneyim Tasarımı ve Psikoloji, Etnografik Araştırma Yöntemleri, Tasarım Eğitimi, Sürdürülebilir Tasarım. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Endüstriyel Tasarım (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE Quantitative minimum 152).Lisans mezuniyet ortalaması minimum 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. Endüstri Ürünleri Tasarımı/Endüstriyel Tasarım, Mimarlık ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültelerinin tüm bölümleri, Endüstri, Makine, İşletme, Malzeme, Mekatronik, Elektronik-Elektrik, Kontrol ve Otomasyon, Bilgisayar, Yapay Zeka ve Veri Bilimleri, Havacılık ve Uzay, Tekstil Mühendislikleri, Fizik, Matematik, İktisat, Ekonomi, İşletme, Tarih, Felsefe, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Psikoloji, Antropoloji, İletişim, Eğitim Bilimleri Bölümleri mezunları başvuru yapabilirler. ***Öncelikli Alanlar: Kullanıcı Deneyimi ve Kullanılabilirlik, Otomotiv, Yaratıcı Süreçler, Tasarım Eğitimi, Sürdürülebilir Tasarım, Ürün Anlambilimi, Görselleştirme mezunları tercih edilir.
Enerji Bilimi&Teknolojileri (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 85 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 740, yeni sistem GRE Quantitative minimum 158). Minimum Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Öğrencilerin doktora tezinde çalışmak istediği konuyu, gerekçesini, dünyadaki durumu, proje olabilme, kaynak bulabilme potansiyelini, doktora çalışmasından ve Enstitü'den beklentilerini özetleyen ve çalışmak istediği öğretim üyesinin imzalı onayını da içeren bir niyet mektubunu mülakat komisyonuna iletmeleri gerekmektedir. Başvuru için Mühendislik veya Temel Bilimler Lisans derecesine sahip olmak gerekmektedir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Enerji Bilimi&Teknolojileri (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4.00 (65/100) olmalıdır. Tüm Mühendislikler ve Temel Bilimler mezunları başvurabilir
Fizik Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. A) Tüm Üniversitelerin mühendislik lisans programı mezunları, B) Tüm Üniversitelerin Fizik ve Matematik Lisans programı mezunları, C) İTÜ Fizik Mühendisliği Lisans Programımız ile yandal ya da ÇAP yapmış/yapmakta olan (bitirmemiş olabilir) İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik, Kimyagerlik Lisans Programları mezunları başvurabilirler. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Fizik Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 55 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 610,yeni sistem GRE Quantitative minimum 149). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.0/4.00 (53.33/100) olmalıdır. Tüm Üniversitelerin mühendislik lisans programı mezunları, B) Tüm Üniversitelerin Fizik ve Matematik Lisans programı mezunları, C) İTÜ Fizik Mühendisliği Lisans Programımız ile yandal ya da ÇAP yapmış/yapmakta olan (bitirmemiş olabilir) İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik, Kimyagerlik Lisans Programları mezunları başvurabilirler.
Gayrimenkul Geliştirme (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4.00 (65/100) olmalıdır. Şehir ve Bölge Planlama, Mimarlık, Ekonomi, İşletme, Mühendislik, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, İstatistik, Hukuk, KamuYönetimi, Uluslararası İlişkiler, Turizm İşletmeciliği mezunları başvurabilir."
Geleneksel Danslar (YL) ALES Şartı aranmamaktadır. Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.55/4 (66.16/100) olmalıdır.
Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Müh. (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720,yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdr. Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Uçak Mühendisliği (Tüm adaylar bilim sınavına tabi tutulacaktır. Bilim sınavında soruların %40'ı gemi mühendisliği, geri kalan kısmı ise matematik ve temel mühendislik bilgilerine yöneliktir.) mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Müh. (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 78 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 712,yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.00 (67.33/100) olmalıdır. Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Uçak Mühendisliği mezunları tercih edilir.(Tüm adaylar bilim sınavına tabi tutulacaktır. Bilim sınavında soruların %40'ı gemi mühendisliği, geri kalan kısmı ise matematik ve temel mühendislik bilgilerine yöneliktir.) "
Gemi ve Deniz Teknolojisi Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum Yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.00 (76.66/100) olmalıdır. Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Gemi ve Deniz Teknolojisi Müh. (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.3/4 (60.33/100) olmalıdır. Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği mezunları tercih edilir. "
Geomatik Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 60 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 634, yeni sistem GRE Quantitative minimum 150). Minimum yüksek lisans mezuniyet ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Geomatik Mühendisliği Bölümü, Harita Mühendisliği Bölümü, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Çevre Mühendisliği Bölümü Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Maden Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Deniz Bilimleri Bölümü, Uzay Mühendisliği Bölümü, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, Matematik Mühendisliği Bölümü, Fizik Mühendisliği Bölümü, Orman Mühendisliği Bölümü, Ziraat Mühendisliği Bölümü, Jeofizik Mühendisliği Bölümü mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Geomatik Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 60 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 634, yeni sistem GRE Quantitative minimum 150). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.4/4.0 (62.66/100) olmalıdır. Geomatik Mühendisliği Bölümü, Harita Mühendisliği Bölümü, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Çevre Mühendisliği Bölümü, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Maden Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Deniz Bilimleri Bölümü, Uzay Mühendisliği Bölümü, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, Matematik Mühendisliği Bölümü, Fizik Mühendisliği Bölümü, Orman Mühendisliği Bölümü, Ziraat Mühendisliği Bölümü, Jeofizik Mühendisliği Bölümü mezunları tercih edilir.
Gıda Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum yüksek lisans mezuniyet notu 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Gıda Mühendisliği Lisans, Gıda Mühendisliği Yüksek Lisans olmalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Gıda Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır. Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Eczacılık, Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Kimya, Veterinerlik (Gıda Hijyeni), Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Gıda Teknolojileri (Süt Teknolojisi, Et Teknolojisi, Yağ Teknolojisi, Biyoteknoloji, vb.), Biyomühendislik, Beslenme ve Diyetetik, Su ürünleri işleme teknolojisi/mühendisliği lisans mezunları başvurabilir.
Hesaplamalı Bilim&Mühendislik (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Açık Öğretim Fakültesi bölümlerine kapalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Hesaplamalı Bilim&Mühendislik (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. Eğitim Fakültesi ve Açık Öğretim bölümlerine kapalıdır.
Hidrolik&Su Kaynakları (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720,yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet notu 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. İnşaat, Çevre, Geomatik, Meteoroloji ve Hidrojeoloji Mühendisliği lisans programlarının birinden mezun olmak veya Hidrolik ve Su Kaynakları ile Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Programlarının birinden yüksek lisans yapmış olmak gerekmektedir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Hidrolik&Su Kaynakları (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.2/4.00 (58/100) olmalıdır. İnşaat, Çevre, Geomatik, Meteoroloji ve Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümleri mezunları tercih edilir.
Isı-Akışkan (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.0 (67.33/100) olmalıdır. Makina Müh., Uçak Müh., Uzay Müh., Gemi Müh., İmalat Müh., Mekatronik, Kimya Müh., Enerji Müh. mezunları tercih edilir.
İç Mimari Tasarım Uluslararası (YL) "ALES Eşit Ağırlık Puanı minimum 70 olmalıdır.Eski sistem GRE Quantitative 675, yeni sistem GRE Quantitative 152 olmalıdır. Minimum lisans ortalaması 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır. İç Mimarlık, Mimarlık, Endüstriyel Tasarım lisans programı mezunları başvurabilir (İç Mimarlık ile ilgili deneyim sahibi olmaları tercih sebebidir)(öğrencilik dönemi ve mesleki uygulama çalışmalarını içeren portfolyo, 2 adet referans mektubu, niyet mektubu, max. 1000 kelimeden oluşan araştırma/tez önerisi"
İktisat (İngilizce) (DR) "ALES Eşit Ağırlık Puanı minimum 80 olmalıdır (GMAT minimum 590). eski sistem GRE Quantitative 720 yeni sistem GRE Quantitative 156 olmalıdır. Minimum yüksek lisans ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. İktisat, Ekonomi, Ekonometri, Uluslararası Ticaret, Finans, Bankacılık, İşletme, Matematik, Fizik, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Geomatik Mühendisliği, Yapay Zeka mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100). "
İktisat (İngilizce) (YL) "ALES Eşit Ağırlık Puanı minimum 75 olmalıdır (GMAT minimum 540). eski sistem GRE Quantitative 700 yeni sistem GRE Quantitative 155 olmalıdır.Minimum lisans ortalaması 2.8/4.0 (72/100) olmalıdır. İktisat, Ekonomi, Ekonometri, Sosyoloji, Uluslararası Ticaret, Finans, Bankacılık, İşletme, Matematik, Fizik, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Geomatik Mühendisliği mezunları tercih edilir. "
İşletme (DR) ALES Eşit Ağırlık veya Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır. Eski sistem GRE Quantitative 700 yeni sistem GRE Quantitative 155 olmalıdır. GMAT en az 540 olmalıdır. Minimum yüksek lisans ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Ticari Bilimler, Sosyal Bilimler veya Mühendislik Fakültelerinden lisans veya yüksek lisans derecesi almış olanlar başvurabilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
İşletme (YL) ALES Eşit Ağırlık veya Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır. Eski sistem GRE Quantitative 700 yeni sistem GRE Quantitative 155 olmalıdır. GMAT en az 540 olmalıdır. Minimum lisans ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. Bütün lisans programları (İTÜ İşletme Müh. ve İTÜ Endüstri Müh. Bölümlerinden mezun olanlar hariç) başvurabilir
İşletme Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 78 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 712, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.00 (76.66/100) olmalıdır. Adayın lisans veya yüksek lisans derecesi mühendislik alanında olmalıdır. Lisans derecesi ile doktoraya başvuranların en az bir adet bilimsel yayını (makale veya bildiri) bulunmalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
İşletme Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4 (65/100) olmalıdır. Adayın lisans derecesinin mühendislik alanında olması
Jeoantropoloji (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 60 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 634, yeni sistem GRE Quantitative minimum 150). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.4/4 (62.66/100) olmalıdır.
Jeodinamik (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 60 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 634,yeni sistem GRE Quantitative minimum 150). Yüksek Lisans ortalaması minimum 3.0 /4.0 (76.66/100) olmalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Jeodinamik (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 60 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 634, yeni sistem GRE Quantitative minimum 150). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.1/4 (55.66/100) olmalıdır.
Jeofizik Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.00 (76.66/100) olmalıdır. Jeofizik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, Maden Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Jeofizik Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.2/4.0 (58/100) olmalıdır. Jeofizik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, Maden Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği mezunları tercih edilir.
Jeoloji Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. İTÜ'nün bütün programları ve diğer üniversitelerin Üniversiteler Arası Kurulu (ÜAK) tarafından belirlenen Fen Bilimleri ve Matematik, Mühendislik Temel Alanı Bölümlerinin tamamı, bunların dışında Coğrafya, Antropoloji, Arkeoloji, Orman Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği programlarından mezunlar başvurabilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Jeoloji Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4.00 (65/100) olmalıdır. İTÜ'nün bütün programları ve diğer Üniversitelerin Üniversiteler Arası Kurulu (ÜAK) tarafından belirlenen Fen Bilimleri ve Matematik ve Mühendislik Temel Alanı bölümlerinin tamamı, bunların dışında Coğrafya, Antropoloji, Arkeoloji, Orman Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği programları başvurabilir.
Katı Cisimlerin Mekaniği (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.7/4 (69.66/100) olmalıdır. Makina Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Gemi İnşaat Mühendisliği, Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği mezunları tercih edilir.
Kentsel Tasarım (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652,yeni sistem GRE Quantitative minimum 151).Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4 (67.33/100) olmalıdır. Mimarlık, Şehir Planlama, Peyzaj Mimarlığı mezunları tercih edilir.
Kıyı Bilimleri ve Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720,yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum Yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4 (76.66/100) olmalıdır. İnşaat, Çevre, Geomatik, Meteoroloji, ve Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği lisans programlarının birinden mezun olmak veya Hidrolik ve Su Kaynakları ile Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Programlarının birinden yüksek lisans yapmış olmak gerekmektedir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Kıyı Bilimleri ve Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.2/4 (58/100) olmalıdır. İnşaat, Çevre, Geomatik, Meteoroloji ve Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümleri mezunları tercih edilir.
Kimya (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum Yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4 (76.66/100) olmalıdır. Kimya, Kimya Mühendisliği, Kimya Öğretmenliği, Gıda Mühendisliği, Eczacılık Böl. mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Kimya (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 68 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 665, yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.4/4 (62.66/100) olmalıdır. Kimya, Kimya Mühendisliği, Kimya Öğretmenliği ( Bilimsel hazırlık şartı ile) mezunları başvurabilir
Kimya Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Lisans veya yüksek lisans eğitimlerinin en az birini Kimya Mühendisliği Programında tamamlamış tezli yüksek lisans programı mezunları başvurabilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Kimya Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. Dört yıllık lisans diploması olanlar yüksek lisansa başvurabilir.
Konstrüksiyon (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.0 (67.33/100) olmalıdır.Makina, İmalat, Otomotiv, Mekatronik, Uçak, Uzay, Endüstri, Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Programları. Makina, İmalat ve Otomotiv mühendisliği lisans programı mezunları dışında diğer bölümlerden lisans diploması olanlara bilimsel hazırlık programı uygulanır.
Kontrol ve Otomasyon Müh. (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Doktora programına yeni başvuru yapan adayların, lisans öğrenimini mühendislik programlarında tamamlamış olmaları gerekmektedir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100). "
Kontrol ve Otomasyon Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.8/4.0 (72/100) olmalıdır. Yüksek Lisans programına yeni başvuru yapan adayların, lisans öğrenimini mühendislik programlarında tamamlamış olmaları gerekmektedir.
Kutup Bilimleri (İngilizce) (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. Temel Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Matematik, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik), Mühendislik ve Mimarlık Bölümleri ve Sağlık Bilimleri dört yıllık lisans diploması olanlar başvurabilir.
Maden Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Maden Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri, Çevre Mühendisleri , Jeoloji Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri, Metalurji ve Malzeme Mühendisleri, Kimya Mühendisleri, Makine Mühendisleri, Mekatronik Mühendisliği, Cevher Hazırlama Mühendisliği mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Maden Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4 (65/100) olmalıdır. Maden Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri, Çevre Mühendisleri , Jeoloji Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri, Metalurji ve Malzeme Mühendisleri, Kimya Mühendisleri, Makine Mühendisleri, Mekatronik Mühendisliği, Cevher Hazırlama Mühendisliği mezunları tercih edilir.
Makina Dinamiği,Titreşim&Akustiği (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum Lisans mezuniyet not ortalaması 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır. Mekanik alt yapısına sahip tüm mühendislik programları mezunları başvurabilir.
Makina Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır.) Makina Müh., Uçak Müh., Uzay Müh., Gemi Müh., İmalat Müh, Mekatronik Müh., Kimya müh, Enerji Müh. mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Malzeme Bilimi ve Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Malzeme Bilimi ve Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.7/4.0 (69.66/100) olmalıdır.
Malzeme Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4 (67.33/100) olmalıdır. Anabilim Dalımız Programına; Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, Makine Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Uçak-Uzay Mühendisliği, Gemi İnşaat Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Cevher Hazırlama Mühendisliği, Kimya Bölümü lisans programlarından mezun olan öğrenciler alınacaktır. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü harici aday öğrenciler, Lisans programı kapsamında bilimsel hazırlık dersleri alacaklardır. Alınması gereken derslerin sayısı komisyon tarafından belirlenecektir.
Malzeme ve İmalat (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.4/4 (62.66/100) olmalıdır. Makina Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Gemi İnşa Mühendisliği mezunları tercih edilir.
Matematik Müh. (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.00 (76.66/100) olmalıdır. Matematik Müh., Matematik, Fizik ya da Mühendislik Lisans ya da Yüksek Lisans derecelerinden en az birine sahip olmak. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Matematik Müh. (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır. Başvuru için Matematik Müh., Matematik, Fizik ya da Mühendislik Lisans derecelerinden en az birine sahip olmak gerekmektedir"
Mekatronik Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. 4 yıllık mühendislik fakültelerinden ve mühendislik alanındaki yüksek lisans programlarından mezun adaylar kabul edilecektir. Lisans dereceleri eğitim fakültelerinden olan adaylar kabul edilmeyeceklerdir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Mekatronik Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.8/4.0 (72/100) olmalıdır.4 yıllık mühendislik fakültelerinden ve mühendislik alanındaki yüksek lisans programlanndan mezun adaylar kabul edilecektir. Lisans dereceleri eğitim fakültelerinden olan adaylar kabul edilmeyeceklerdir.
Metalurji&Malzeme Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Anabilim Dalımız Programına; Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Cevher Hazırlama Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Fen Bilimleri Alanındaki Diğer Branşlardan (Kimya, Fizik) öğrenci alacaktır. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü dışındaki mühendislik dallarından ve diğer branşlardan başvuran adaylar bilimsel hazırlık dersleri almak zorundadırlar. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Mimari Tasarım (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Mimari Tasarım, Kentsel Tasarım, İç Mimarlık, Çevre Kontrolü ve Yapı Teknolojisi, Mimarlık Tarihi, Restorasyon, Şehir ve Bölge Planlama, Peyzaj Mimarlığı mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Mimari Tasarım (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Mimarlık mezunları tercih edilir.
Mimari Tasarımda Bilişim (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE minimum 156). Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Mimarlık, İç mimarlık, Peyzaj, Endüstriyel Tasarım, Enformasyon teknolojileri, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Yapay Zeka ve veri Mühendisliği ve eşdeğeri bölümlerin mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Mimari Tasarımda Bilişim (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720,yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.8/4.0 (72/100) olmalıdır. Mimarlık, İç mimarlık, Peyzaj, Endüstriyel Tasarım, Enformasyon teknolojileri, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Yapay Zeka ve veri Mühendisliği ve eşdeğeri bölümler mezunları tercih edilir.
Mimarlık (Tezsiz) (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652,yeni sistem GRE Quantitative minimum 151).Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.65/4 (68.5/100) olmalıdır. Mimarlık Lisans mezunları kabul edilmektedir. 
Mimarlık Tarihi (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Mimarlık, Sanat Tarihi, Arkeoloji, Tarih, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik, İnşaat Mühendisliği bilim dallarından Yüksek Lisans programlarından mezunlar başvurabilir. Diğer Koşullar: 1500 kelimelik araştırma önerisi; yayınlanmış bir makale veya bir konferans bildirisi; program öğretim üyelerinin birinden kabul edilmeleri durumunda birlikte çalışabileceklerine ilişkin bir kabul yazısı. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Mimarlık Tarihi (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır. Mimarlık, Sanat Tarihi, Arkeoloji, Tarih, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik, İnşaat Mühendisliği bilim dallarında Lisans programları. Diğer Koşullar: 1000 kelimelik araştırma önerisi; Mimarlık Tarihi ile ilgili yapmış oldukları bir çalışma (ödev olabilir).
Moleküler Biyoloji Genetik&Biyoteknoloji (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Disiplinler arası bir program olduğu için, tüm Fen Bilimleri ve Mühendsilik lisans programları başvurabilirler. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Moleküler Biyoloji Genetik&Biyoteknoloji (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. Disiplinler arası bir program olduğu için, tüm Fen Bilimleri ve Mühendislik lisans programları başvurabilirler
Mühendislik Yönetimi (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 88 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 750, yeni sistem GRE Quantitative minimum 159). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.75/4.00 (70.83/100) olmalıdır. Sadece Mühendislik bölümlerinden mezun öğrenciler bu programa başvurabilir.
Müzik (DR) ALES Şartı aranmaz. Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Müzik (II.Öğretim Tezsiz) ALES Şartı aranmaz. Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.0/4 (53.33/100) olmalıdır
Müzik Teorisi ve Kompozisyon (YL) ALES Şartı aranmamaktadır. Minimum lisans ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. Müzik Teorisi ve Kompozisyon Yüksek Lisans Programı başvuru koşulları için İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu'nun ve İTÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nün belirlediği kriterler uygundur. Yabancı dil belgesi, minimum 2 adet referans mektubu, programa başvurma gerekçesi ve çalışmak istediği konu ile ilgili niyet mektubu, özgeçmiş ve adayın çalışmalarının yer aldığı dosya (mülakata gelecek).
Müzikoloji (YL) ALES Şartı aranmamaktadır. Minimum lisans ortalaması 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır. Müzikoloji Yüksek Lisans Programı başvuru koşulları için İstanbul Teknik Üniversitesi senatosunun ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nün belirlediği kriterler uygundur. Yabancı dil belgesi, minimum 2 adet Referans Mektubu, Programa başvurma gerekçesi ve çalışmak istediği konu ile ilgili niyet mektubu. Özgeçmiş ve adayın çalışmalarının yer aldığı dosya (mülakata gelecek)
Müzikoloji ve Müzik Teorisi (DR) ALES Şartı aranmaz. Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. en az 1000 kelimelik yüksek lisans tezinin sonuçlarını anlatan bir yazı, en az 1000 kelimelik çalışma önerisi içeren bir niyet mektubu; minimum 2 adet Referans Mektubu; özgeçmiş, yüksek lisans tezi ve adayın çalışmalarının yer aldığı dosya. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Nano Bilim ve Nano Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmaalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Nano Bilim ve Nano Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.65/4 (68.5/100) olmalıdır.
Otomotiv (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.0 (67.33/100) olmalıdır. Tüm mühendislik programı mezunları başvurabilir. Lisans seviyesinde 'Taşıt Tekniği' ve 'İçten Yanmalı Motorlar' veya benzeri konularda ders almamış öğrencilere bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
Oyun ve Etkileşim Teknolojileri (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 78 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 712, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.0 (67.33/100) olmalıdır. Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Telekomünikasyon Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak-Uzay Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, İşletme Mühendisliği ve diğer eşdeğer mühendislik programları, Mimarlık, İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Dijital Oyun Tasarımı, Bilgisayar Oyun Tasarımı ve eşdeğer programları mezunları tercih edilir.
Petrol ve Doğal Gaz Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 85 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 740,yeni sistem GRE Quantitative minimum 158). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Lisans veya yüksek lisans diploması tüm mühendislik programlarından veya temel bilimlerden (sosyal bilimler hariç) olmalıdır. Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği dışındaki bölümlerden gelen öğrenciler (yatay geçiş öğrencileri dahil) bilimsel hazırlık dersleri alacaklardır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Petrol ve Doğal Gaz Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. Lisans diploması tüm mühendislik programlarından veya temel bilimlerden (sosyal bilimler hariç) olmalıdır. Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği dışındaki bölümlerden gelen öğrenciler (yatay geçiş öğrencileri dahil) bilimsel hazırlık dersleri alacaklardır.
Peyzaj Mimarlığı (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Tüm programlardan öğrenci kabul edilecektir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Peyzaj Mimarlığı (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.8/4.0 (72/100) olmalıdır. Peyzaj Mimarlığı, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunları tercih edilir.
Polimer Bilim ve Teknolojisi (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum Yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4 (76.66/100) olmalıdır. Başvuranların Fizik, Kimya, Biyoloji Lisans, Eczacılık ve tüm mühendislik dallarının birinden mezun olmaları gerekmektedir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Polimer Bilim ve Teknolojisi (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.5/4.0 (65/100) olmalıdır. Başvuranların Fizik, Kimya, Biyoloji Lisans, Eczacılık ve tüm mühendislik dallarının birinden mezun olmaları gerekmektedir.
Proje ve Yapım Yönetimi (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 85 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 740, yeni sistem GRE Quantitative minimum 158). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. (2022-2023 güz yarıyılı için) Sadece Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümleri mezunları kabul edilmektedir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Proje ve Yapım Yönetimi (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 85 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 740, yeni sistem GRE Quantitative minimum 158). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. (2022-2023 güz yarıyılı için) Sadece Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümleri mezunları kabul edilmektedir.
Radyasyon Bilim ve Teknoloji (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 55 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 610, yeni sistem GRE Quantitative minimum 149). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.25/4.0 (59.16/100) olmalıdır. Tüm Mühendislik ve Temel Bilimler Lisans Programları mezunları başvuru yapabilir.
Raylı Sistemler Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.0 (67.33/100) olmalıdır. Tüm mühendislik programlarından başvuru yapılabilir. Program ağırlıklı olarak Ulaştırma, İnşaat, Makina ve Elektrik/Elektronik Mühendisliği derslerinden oluşmakta olup, diğer mühendislikler için bilimsel hazırlık uygulaması gerekli görülebilir.
Restorasyon (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. 1)Tercih Edilen Programlar; Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, İnşaat Mühendisliği, 2)Doktora çalışmasının, mimari/kentsel korumanın hangi alanına yöneleceği, bu ilginin gerekçeleri ve çalışmanın literatürde hangi boşluğu dolduracağı konularını içeren yaklaşık 1000 kelimelik bir niyet mektubu, 3)Programa kabul edilmesi durumunda adayın danışmanlığını üstlenecek öğretim üyesinden alınacak bir referans mektubu, 4)Mevcut makalelerin sunulması veya yayımlanmış makale yoksa yüksek lisans tezinden üretilecek 3500 kelimelik bir makalenin sunulması. 5)Koruma alanına ilişkin yapılan çalışmaların sunulduğu portfolyo. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Restorasyon (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır. 1)Tercih Edilen Programlar; Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, İnşaat Mühendisliği, 2)Koruma alanından bir konunun bilimsel kabuller çerçevesinde değerlendirildiği 1500 kelimelik bir makale, 3)İlgili çalışma alanından alınacak iki adet referans mektubu, 4)Koruma projelerinin yanı sıra diploma projesinin de dahil olduğu bir veya iki projenin sunulacağı portfolyo. "
Sanat Tarihi (YL) ALES Sözel Puanı minimum 70 olmalıdır. Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 2.85/4.0 (73.16/100) olmalıdır. GMAT minimum 500 olmalıdır. Program sınırı yoktur, ancak Sanat Tarihi ile ilgili temel bir alt yapı beklenmektedir.
Savunma Teknolojileri (YL) "ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.55/4.0 (66.16/100) olmalıdır. ZORUNLU 1) Mühendislik veya 4 yıllık temel bilimlerden mezun olmak. ZORUNLU 2) En az biri akademik olmak üzere toplam en az iki referans mektubu sunmak. OPSİYONEL 1) Tez danışmanı olarak bir öğretim üyesinden kabul alınmış ise belgesini sunmak (eposta, referans mektubu, bilgi notu)."
Seramik (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.0 (67.33/100) olmalıdır. Anabilimdalımız Programına; Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Cevher Hazırlama Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, Fen Bilimleri Alanındaki Diğer Branşlar (Kimya, Fizik). Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü dışındaki mühendislik dallarından ve diğer branşlardan başvuran adaylar bilimsel hazırlık dersleri almak zorundadırlar.
Sistem Dinamiği&Kontrol (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 85 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 740, yeni sistem GRE Quantitative minimum 158). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.0 (67.33/100) olmalıdır. Makina, Uçak, Elektrik, Elektronik, Kontrol, Mekatronik, Gemi İnşaat Mühendislikleri mezunları tercih edilir.
Siyasal ve Toplumsal Düşünceler (DR) ALES Eşit Ağırlık veya Sözel Puanı minimum 65 olmalıdır eski sistem GRE Quantitative 652 yeni sistem GRE Quantitative 151 olmalıdır. (GMAT Minimum 483 olmalıdır) Yüksek Lisans ortalaması minimum 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. *Yüksek lisans tezinin tamamı ya da bir bölümü başvuru sırasında istenen belge olarak sisteme yüklenmelidir. *En az iki referans mektubu. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Siyaset Çalışmaları (YL) "ALES Eşit Ağırlık Puanı 65 olmalıdır eski sistem GRE Quantitative 652 yeni sistem GRE Quantitative 151 olmalıdır. (GMAT Minimum 483 olmalıdır) Lisans ortalaması minimum 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır. *En az 2 adet akademik referans mektubu. *Adayın programa başvurma amacını açıklayan İngilizce yazılmış Program Amaç Yazısı ya da Kısa Araştırma Önerisi (1500 kelime). *İngilizce yazılmış olan 1 adet dönem veya araştırma ödev örneği (5000-6000 kelime). *Curriculum Vitae (CV)."
Şehir Planlama (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.75/4.0 (70.83/100) olmalıdır. Şehir ve Bölge Planlama, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Coğrafya, Geomatik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Sosyoloji, Hukuk, İşletme, İstatistik, Ekonomi, Meteoroloji Mühendisliği mezunları tercih edilir.
Şehir ve Bölge Planlama (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Şehir ve Bölge Planlama, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Ekonomi, Sosyoloji, Hukuk, İstatistik, Coğrafya, Geomatik Müh., İnşaat Müh., Çevre Müh., Jeoloji Müh., Jeofizik Müh., Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimleri, İşletme mezunları tercih edilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Tekstil Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Tüm mühendislik, mimarlık veya temel bilim anabilim dalları lisansüstü mezunları. Tekstil Mühendisliği anabilim dalı lisansüstü programı dışından gelen öğrenciler bilimsel hazırlık olarak en az 2 adet Tekstil Mühendisliği lisans dersi 2 adet yüksek lisans dersi alacaklardır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Tekstil Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.25/4.0 (59.16/100) olmalıdır. Tüm Mühendislik, Mimarlık veya Temel Bilim fakültelerinden lisans mezunları. Tekstil Mühendisliği lisans programı dışından gelen öğrenciler bilimsel hazırlık olarak en az 4 adet Tekstil Mühendisliği lisans dersi alacaklardır.
Telekomünikasyon Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Elektronik ve Haberleşme Müh, Elektronik Müh, Telekomünikasyon Müh, Bilgisayar Müh., Elektrik-Elektronik Müh., Elektrik Müh., Kontrol Müh., Mekatronik Müh. (Elektronik Müh. YL derecesi aranır), Makine Müh. (Elektronik Müh. YL derecesi aranır) derecesine sahip olmak. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Telekomünikasyon Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.8/4.0 (72/100) olmalıdır. Elektronik ve Haberleşme Müh., Telekomünikasyon Müh., Elektronik Müh., Bilgisayar Müh., Elektrik-Elektronik Müh., Elektrik Müh., Kontrol Müh., Fizik Müh., Matematik Müh. derecelerinden en az birisine sahip olmak.
Uçak ve Uzay Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675,yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. 1) İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği bölümleri 2) Bütün üniversitelerin mühendislik bölümlerinde yüksek lisansını tamamlamış olanlar (Bilimsel hazırlık programı alınacaktır). Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Uçak ve Uzay Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.0 (67.33/100) olmalıdır. 1) İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği bölümleri 2) Harp okullarının havacılık, uzay, makine ve elektrik/elektronik bölümleri (Gerekli görülen bilimsel hazırlık programı alınacaktır) 3) Bütün üniversitelerin mühendislik bölümleri (Bilimsel hazırlık programı alınacaktır)
Ulaştırma Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Mühendislik, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge planlama lisans diplomalarından birine sahip olmak, Ulaştırma Müh. konusunda yüksek lisans mezunu olmak. Ya da Ulaştırma alanında çalışıyor olmak. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Ulaştırma Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.4/4.00 (62.66/100) olmalıdır. Tüm Mühendislikler, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama. İnşaat Müh. dışındaki programlardan gelenler 2 zorunlu bilimsel hazırlık dersi alacaklar. Bu uygulama İTÜ İnşaat Müh. Bölümü dışından gelen İnşaat Müh. için de geçerli olabilir.
Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Yüksek Lisans Mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Elektrik/Elektronik/Elektronik ve Haberleşme/Elektrik-Elektronik/Bilgisayar/Fizik/İnşaat/Geomatik/Jeodezi ve Fotogrametri/Uzay/Meteoroloji/Jeofizik/Makina Mühendisliği programları mezunları. Ayrıca bilimsel hazırlık sürecin izlemek şartıyla diğer programların mezunları olup uydu haberleşmesi ve uzaktan algılama alanında kendisini geliştirmek isteyen adaylarbaşvurabilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.65/4.00 (68.5/100) olmalıdır. Elektrik/Elektronik/Elektronik ve Haberleşme/Elektrik-Elektronik/Bilgisayar/Fizik/İnşaat/Geomatik/Jeodezi ve Fotogrametri/Uzay/Meteoroloji/Jeofizik/Makina Mühendisliği programları mezunları. Ayrıca bilimsel hazırlık sürecin izlemek şartıyla diğer programların mezunları olup uydu haberleşmesi ve uzaktan algılama alanında kendisini geliştirmek isteyen adaylar başvurabilir
Üretim Metalurjisi&Teknolojileri Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.0 (67.33/100) olmalıdır. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Teknolojileri, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, Polimer Malzeme Mühendisliği, Nanobilim ve Nanoteknoloji, Nanoteknoloji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Cevher Hazırlama Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, Fen Bilimleri Alanındaki Diğer Branşlar (Kimya, Fizik). Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü dışındaki mühendislik dallarından ve diğer branşlardan başvuran adaylar bilimsel hazırlık dersleri almak zorundadırlar.
Yapı Bilimleri (DR) "ALES Sayısal Puanı minimum 70 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 675, yeni sistem GRE Quantitative minimum 152). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Fizik, İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı (Endüstriyel Tasarım), Şehir ve Bölge Planlama, Peyzaj Mimarlığı mezunları başvurabilir. Adayların beraber çalışmayı planladıkları öğretim üyesinden referans/onay mektubu alması ve başvuru sırasında sisteme yüklenmesi beklenmektedir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100)."
Yapı İşletmesi (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.7/4.00 (69.66/100) olmalıdır. Sadece İnşaat Mühendisliği Lisans Programından mezun olan öğrenciler kabul edilmektedir.
Yapı Müh. (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.55/4.00 (66.16/100) olmalıdır.
Yapı Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720, yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet not ortalaması 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Yenilikçi Teknik Tekstiller (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.3/4 (60.33/100) olmalıdır. 4 senelik tüm lisans programlarının mezunları başvurabilir.
Yer Sistemi Bilimleri (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652,yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Yüksek Lisans ortalaması minimum 3.0 /4.0 (76.66/100) olmalıdır. Doktora kabulü için adayların çalışacakları alanı önceden belirleyek, eğitimleri sırasında beraber çalışmayı planladıkları program üyesi bir öğretim üyesinden kabul mektubu almaları gerekmektedir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Yer Sistemi Bilimleri (YL) ALES Sayısal Puanı minimum 65 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 652, yeni sistem GRE Quantitative minimum 151). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.2/4 (58/100) olmalıdır.
Zemin Mekaniği ve Geoteknik Müh. (DR) ALES Sayısal Puanı minimum 80 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 720,yeni sistem GRE Quantitative minimum 156). Minimum yüksek lisans mezuniyet notu 3.0/4.0 (76.66/100) olmalıdır. İnşaat Mühendisliği, Maden Müh., Jeoloji Mühendisliği ve Jeofizik Mühendisliği mezunu olan ve Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Programından Yüksek Lisans derecesi olan adaylar başvurabilir. Lisanstan Doktoraya başvuru yapmak isteyenler için minimum Lisans ortalaması 3.5/4.0 (88.33/100).
Zemin Mekaniği ve Geoteknik Müh.(YL) ALES Sayısal Puanı minimum 75 olmalıdır (eski sistem GRE Quantitative minimum 700, yeni sistem GRE Quantitative minimum 155). Minimum lisans mezuniyet not ortalaması 2.6/4.00 (67.33/100) olmalıdır. İnşaat Mühendisliği, Maden Müh., Jeoloji Mühendisliği ve Jeofizik Mühendisliği mezunu olan adaylar başvurabilir.