İTÜ ÖĞRENCİ DEKANLIĞI
2017-2018 BAHAR DÖNEMİ İTÜ LİSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN DERS KAYIT SÜRECİ VE UYGULAMALARI

 

ING 201 Kodlu Dersi Alacak Öğrencilerimizin Dikkatine
- ING 201 dersine kayıt, öncelikle dersi ilk defa alacak veya dersi daha önce alan ve notu CB'nin altında olan öğrencilere açılacaktır. ING 201 dersini daha önce alan ve notu CB ve üstü olup tekrar etmek isteyen öğrencilere bu dersin kaydı 01 Şubat 2018 tarihinde açılacaktır.

- ING 201 Kodlu derslerin kontenjanları dolduğundan toplam 16 şube daha açılmıştır. Talebe göre ilerleyen ders kayıt günlerinde ek şubeler açılmaya devam edecektir.

- ING 201 dersine kayıt için CB not kısıtı kaldırılmıştır.
 

DAN 102-102E Kodlu Akademik Danışmanlık Dersi
- DAN 102-102E Kodlu Akademik Danışmanlık Derslerine kayıt işlemi öğrenci Bilgi Sistemleri Otomasyonu tarafından gerçekleştirilecektir. Bu işlem ders kayıtları bittikten sonra tamamlanacaktır.
 
Ders Denklikleri
- 2017-2018 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında ders planlarının yenilenmesi ile birlikte daha önceki ders planlarında olup, yeni ders planında bulunan ders denklikleri listesine buradan ulaşabilirsiniz. Planlardaki ders denklik işlemleri devam etmektedir. Önümüzdeki  eğitim öğretim yılı başında ders denklik işlemleri tamamlanacaktır.

- Ders Denklikleri sayfası için tıklayınız.
 

 
DERS ALACAK ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER, HATIRLATMALAR VE UYARILAR

- Ders seçiminden önce ders planınızı inceleyiniz.
- Ders programlarında değişiklik yapılmış olabileceğini göz önünde bulundurarak açılan derslerin ders programını yeniden kontrol ediniz.
- Ders planınıza uygun ders programınızı oluşturunuz.
- Ders kayıtlarının CRN bazında yapıldığını göz önünde bulundurarak, alacağınız derslerin CRN bilgilerini mutlaka doğru yazınız.
- Ders planında SNT kodlu ders bulunan lisans öğrencilerinin öğrenimleri boyunca 1 adet SNT kodlu ders almaları gerekmektedir. Birden fazla SNT kodlu ders almayınız.
- Aynı dönemde öğrencilerin ikiden fazla ITB kodlu ders almamaları gerekmektedir.
- Almayı planladığınız derslerde kontenjanların dolabileceği göz önünde bulundurularak alternatif programlar oluşturunuz.

- Ders kaydından önce başardığınız krediye göre size tanımlanan kayıt tarihini, Kayıt Engelinizin olup/olmadığını ve Akademik durumunuza göre kaç kredi alabileceğinizi Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaparak Kayıt Durumu sekmesinden kontrol ediniz.

- Sosyal medyada izlerine rastlanan başkaları adına ders kaydı yapma takip altına alınmıştır. Söz konusu öğrencilerin kayıtları dondurulacak ,ders almaları engellenecek ve hukuki yollara gidilecektir. Ayrıca ders seçimi sırasında aynı CRN’ye sahip dersleri kontenjan uyarısı, ön şart ve bölüm kısıtlaması verilmesine rağmen defalarca almaya çalışarak sisteme gereksiz yük getiren öğrencilerimiz, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından belirlenecek ve Öğrenci Dekanlığı tarafından inceleme başlatılacaktır.

 

29 Ocak - 03 Şubat 2018

29 Ocak - 03 Şubat 2018 tarihleri arasında her ne sebeple olursa olsun Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nda ders kayıt işlemi yapılmayacaktır. Bu nedenle Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na başvuru yapmayınız.

- Ders kayıt takvimi için tıklayınız.

- 29 Ocak - 01 Şubat 2018 tarihleri arasında her hangi bir kontenjan artırımı yapılmayacaktır. Kayıt sırasında “kontenjan dolu” uyarısı veren derslerin defalarca alınmaya çalışılması gerekmez.
- Kontenjan kısıtı nedeniyle derse yazılamayan öğrenciler Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından sistem üzerinden tespit edilecektir. Dolayısıyla,  alınacak derslerde kontenjan dolu da olsa web üzerinden sadece bir kez  alınmaya çalışılması yeterlidir.

- Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından kontenjan üzeri kesinlikle kayıt yapılmayacaktır. Web üzerinden kontenjan nedeniyle ders seçemeyen öğrenciler tespit edileceğinden öğrencilerin her hangi bir birime kontenjan artırım talebinde bulunması gerekmez. Kontenjan artırımında bulunsa da dikkate alınmayacaktır.

- 01 Şubat 2018 / Mühendislik tamamlama öğrencileri ders kayıt duyurusu için tıklayınız.

 

Kontenjan Nedeniyle Ders Alamayanların Tespiti, Kontenjanların İlgili Bölüm Başkanlıkları Tarafından Değerlendirilmesi

- 31 Ocak 2018 saat 12:00'da Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından kontenjan nedeniyle derse yazılamayan öğrenciler belirlenecek olup, 31 Ocak 2018 saat 15:00'a kadar ders talep sayıları ilgili bölümlere iletilecektir.

- İlgili bölümler tarafından değerlendirme sonuçları en geç 31 Ocak 2018 saat 19:00'a kadar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na bildirilmesi gerekmektedir.

- İlgili bölümler tarafından bildirilen kontenjanlar, 01 Şubat 2018 saat 14:00'da sisteme işlenecektir. (Sistemdeki kontenjan ve derslik ayarlamaları nedeniyle kontenjan artışı saat 14:00' a uzatılmıştır.)

- Kontenjan artırımları ile ilgili duyuru için tıklayınız.

-- Kontenjan artırımı nedeniyle sistem ders seçimine 14:00-14:30 saatleri arasında kapatılacaktır.

 

 05 -09 Şubat 2018

05 Şubat 2018 / Genel ve Yarı Havuz derslerin dersi alabilen bölümlerinde yapılacak işlem için tıklayınız.

05 -09 Şubat  2018 / İTܒye gelen Erasmus Öğrencilerinin Ders Kayıtları kontenjan olması halinde bu sürede devam edecektir.

05 -09 Şubat 2018 / Gecikmeli Kayıt Yenilenmesi (Öğrenci Katkı Payını zamanında Yatırmayan ve/veya Ders Kaydını zamanında Yaptırmayan Öğrenciler İçin)

05 -09 Şubat 2018  /  Ders Planındaki Derslerden Birisini Bırakıp Bir Başka Derse Yazılma

12-16 Şubat 2018 /  Bir Dersten Tümüyle Çekilme (Öğrenim Belgesinde (T) harfi ile gösterilecektir.)